КАФЕДРА УКРАЇНОЗНАВСТВА
ІСТОРИЧНА ДОВІДКА
Кафедра українознавства була створена наприкінці 1991/1992 навчального року. Час її появи глибоко символічний – співпадає із початком становлення незалежної Української держави. Розбудова кафедри відбувалася під впливом глибоких трансформацій, у вирі яких Україна розпочала шлях перетворення колишньої радянської республіки на сучасну європейську державу. На її функціонування впливають складні процеси політичних та економічних змін, перебудова системи соціальних і гуманітарних наук, які відбувалися в Україні на зламі ХХ-ХХІ ст. Закономірно, що кафедра пережила декілька етапів структурної реорганізації, змін кадрового складу та визначення характеру й основних напрямів своєї діяльності.
Основними здобутками кафедри українознавства на початковому її етапі можна вважати забезпечення викладання українською мовою українознавчих дисциплін на всіх факультетах тоді ще Харківського державного університету (крім історичного та філологічного), створення нової програми з історії України; розробку перспективної наукової тематики в галузі українських студій, видання «Наукових записок кафедри українознавства», а також активну громадську діяльність, зокрема участь викладачів у відновленні Харківського історико-філологічного товариства, популяризації в університеті та місті Харкові українознавчої тематики тощо. В основу науково-викладацької роботи кафедри було покладено концепцію «українознавства» як комплексу відповідних гуманітарних дисциплін, а не «єдиної комплексної дисципліни».
Із 1999 р. розпочався новітній етап розвитку кафедри. За головні свої здобутки вона завдячує тодішньому завідувачу кафедри доктору історичних наук, професору Володимиру Кравченку. Здійснена ним робота здобула належне визнання. Професор Кравченко визнаний переможцем у конкурсі «Вища школа Харківщини – кращі імена» у номінації «Викладач гуманітарних дисциплін» (2000), нагороджений відзнаками Міністерства освіти і науки України «Відмінник народної освіти України» (2004) та «Петро Могила» (2007), був лауреатом премії імені Соломії Павличко Американської ради наукових товариств (2010).
У цей період на кафедрі створено низку нових програм (як-от «Історія України», «Історія Української культури», «Історія Слобідської України», «Ділова українська мова», «Українська мова для професійного спілкування»), які з року в рік удосконалюються з урахуванням специфіки кожного факультету університету. Кафедра розробила перспективну наукову тематику в галузі українських студій і дослідження Слобожанщини, розгорнула активну співпрацю з Інститутом української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського НАН України та з Канадським інститутом українських студій.
У 2002 році кафедра була співзасновником новоствореного філософського факультету. Викладачі кафедри звідтоді плідно долучаються до керівних структур факультету в ролі заступників декана з наукової роботи (доцент Дмитро Чорний, 2002-2013 рр.), з виховної роботи (доцент М. А. Курушина, з 2019 р.), голови профспілкової організації факультету (доцент Лідія Бортник). Упродовж 2007-2019 років кафедра була випускаючою для спеціалізації «Етнокультурологія» в рамках спеціальності «Культурологія» для студентів філософського факультету.
Науковий профіль кафедри українознавства посутньо розширено міждисциплінарними дослідженнями в галузі регіоналістики, студій українсько-російського фронтиру, історичної урбаністики, історичної пам’яті та колективної ідентичності. На кафедрі була реалізована науково-дослідна тема «Національні ідентичності Слобідської України».
Викладачі кафедри розробили і впровадили в освітній процес низку дисциплін історико-культурологічного характеру, серед них такі лекційні курси, як: «Історична антропологія», «Теорії націоналізму», «Регіоналістика: етнокультурологічні аспекти», «Історична пам’ять у соціокультурному контексті», «Усна історія», «Колективні репрезентації минулого», «Етнолінгвістика», «Музеєзнавство», «Етнологія», «Візантійська цивілізація», «Семантика тексту», «Етнічна свідомість», «Українська діаспора», «Етнічні групи України» тощо.
Науковий профіль кафедри українознавства посутньо розширено міждисциплінарними дослідженнями в галузі регіоналістики, студій українсько-російського фронтиру, історичної урбаністики, історичної пам’яті та колективної ідентичності. На кафедрі була реалізована науково-дослідна тема «Національні ідентичності Слобідської України».
Започаткований кафедрою українознавства в 2004 році «Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна» Серія «Історія України. Українознавство: історичні та філософські науки» , регулярно виходить друком , а віднедавна він увійшов до Переліку наукових фахових видань (категорія Б) у галузі історичних наук (Наказ МОН України N 409 від 17.03.2020). Відповідальним редактором цього наукового періодичного видання є доктор історичних наук, проф. Гелінада Грінченко, а відповідальним секретарем – доцент, кандидат історичних наук В’ячеслав Потоцький. Редколегія включає провідних фахівців ХНУ імені В. Н. Каразіна, а також університетів та академічних інститутів Києва, Запоріжжя, Житомира, Познані (Польща), Люнда (Швеція), Едмонтона (Канада).
З 2013 по 2023 рік кафедру очолював доктор історичних наук, професор Дмитро Чорний. Під його орудою діяльність кафедри зорієнтовано на підготовку фахівців і проведення наукових досліджень у галузі урбаністики. Велика увага приділяється вивченню та використанню сучасних методів дослідження міського середовища. У зв’язку з цим провідним напрямком кафедральний «Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна» з 2017 р. включає постійний спеціальний розділ, присвячений урбаністичним студіям.
А вже з 2018 року кафедра українознавства започаткувала підготовку за першою в Україні освітньо-професійною програмою «Урбаністичні студії» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти. В рамках її реалізації кафедра підтримує партнерські зв’язки з управліннями/департаментами Харківської міської ради, Запорізької міської ради, Департаментом містобудування та архітектури ХОВА, низкою громадських організацій Харкова та України.
Починаючи з 2016 р. кафедра українознавства була опорною з викладання «Історії України» у рамках Харківського університетського консорціуму, координуючи методичну роботу фахівців регіону. У 2016-2019 рр. старший викладач Євген Редько брав участь у Всеукраїнських методичних семінарах-нарадах з викладання української мови для студентів медичного профілю. Із 2012 року канд. філол. наук Руслана Мариняк є експерткою з визначення Шкали оцінювання ЗНО/НМТ УЦОЯО (Київ).
Зусиллями кафедри закладено наукові школи: «Політичної історії України» (засновник – професор, доктор історичних наук Василь Танцюра), визначним внеском якої були два видання першого в Україні навчального посібника для вищої школи «Політична історія України» (2004; 2008); «Історичної урбаністики» (засновник – професор, доктор історичних наук Дмитро Чорний), що також має в своєму почині, зокрема, підручник для вищої школи «Історія Слобідської України» (2016) та хрестоматію «Історія Слобідської України» (2016); «Усноісторичних досліджень» (засновниця – доктор історичних наук, професор, голова Української асоціації усної історії Гелінада Грінченко).
Особлива увага приділяється науковій роботі студентів, уґрунтованій на практичних результатах, що впроваджуються в міському середовищі. Для кращого досягнення мети здобувачам вищої освіти пропонуються, зокрема, такі курси: «Методи студіювання в урбаністиці», «Місто в історії культури», «Ревіталізація міського простору», «Грантрайтинг в міській сфері», «Семіотика міста», «Мови міста: архітектура, мас-медіа, фотографія, реклама, мурали», «Повсякденне життя міського населення», «Харків: місто і люди». Наукові та освітні здобутки спеціальності «Урбаністичні студії» висвітлено на сторінках соціальних мереж: Урбаністичні студії , Karazin Urban Studies .
На кафедрі українознавства діють студентський науковий гурток (керівник – ст. викл., кандидат іст. наук Вікторія Нестеренко) та міждисциплінарний науковий студентський семінар з урбаністики (керівник – доц., кандидат філософських наук Михайло Чугуєнко).
Із 2016 року кафедра виступає співорганізатором щорічної Всеукраїнської наукової конференції «Теоретичні та прикладні аспекти біографістики». Щорічно філологи кафедри проводять перший етап Конкурсу з української мови імені Петра Яцика серед студентів непрофільних факультетів і Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка. Багато студентів ставали переможцями конкурсів на загальноукраїнському рівні.
Із вересня 2023 року обов’язки в. о. зав. кафедри покладено на кандидата історичних наук, доцента Наталю Аксьонову.
Маючи статус загально університетської кафедри, вона забезпечує викладання на непрофільних факультетах таких курсів, як «Українська мова за професійним спрямуванням», «Ділова українська мова», «Діловий етикет», «Всесвітня історія», «Глобальні проблеми людства», «Історія української культури», «Історія України: цивілізаційний вимір», «Українознавство», «Українські студії» та понад 10 курсів міжфакультетських дисциплін за вибором.
Колектив кафедри працює відповідно до Стратегії розвитку Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. На кафедрі щоквартально діє методичний семінар, на якому обговорюються питання забезпечення якості освіти. Викладачі регулярно підвищують власну професійну кваліфікацію у провідних установах України та за кордоном. На кафедрі проводиться систематична робота із подальшого вдосконалення якості освітнього процесу, збільшення кадрового потенціалу, створення умов для плідної наукової роботи, розвитку інноваційної діяльності.
Презентація
Кафедра українознавства
Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна
як опорна кафедра з викладання дисциплін
«Історія України» та «Історія української культури»
.ppt
(3 Mb) || .pdf
(7 Mb)