Спеціальний курс кафедри українознавства

Етнологія


1. Ідентифікація: Етнологія.

2. Опис:

Модуль 1. Етнологія як наука.
Етнологія як наука. Різні підходи до її назви. Об’єкт дослідження етнологічної науки. Предмет етнології. Поняття етносу. Становлення етнології як науки. Поняття антропогенезу. Дослідження процесу расогенезу. Раси і расова класифікація. Поняття раси. Принципи класифікації. Релігійна класифікація. Етнолінгвістична класифікація. Принципи генеологічної класифікації мов. Господарсько-культурна класифікація. Етнос як предмет дослідження. Методи дослідження етносу. 

Модуль 2. Етнічні процеси.
Етнос. Етнос і етнічна група, етнографічна група, локальна група. Етнос і суперетнос. Етнос і нація. Концепції нації. Рівні ідентичності: особисто-психологічний, соціально-психологічний. Види ідентичності: свідома та безсвідома, повна та часткова, безпосередня та опосередкована. Системи етнічної ідентичності. Звичай і традиція в системі репрезентації етнічності. Символізм і міфологія етнічної свідомості. Конфесійні групи як прообрази етнічних груп. Природа етнічних конфліктів та способи їх вирішення Специфіка етнічних конфліктів та їх причини. Поняття “міжетнічна напруга”. Пошук шляхів позитивної взаємодії і взаємовигоди.

3. Рівень:

А) Попередні умови: студент має прослухати курс з соціології та етнографії народів світу.

Б) Цілі та завдання курсу:

Мета курсу — сформувати у студентів відповідні сучасному рівню наукові уявлення про етнічну картину світу, надати уявлення про різноманіття етнічних культур народів світу, відмінності й особливості господарсько-культурних груп, соціально-політичних структур, релігій, вірувань і мов.

Завдання курсу – надати студентам уявлення про головні тенденції розвитку етнологічних ідей, навчити студентів осмислювати етнічну історію людства з етнологічної точки зору; виробити вміння аналізувати різні господарсько-культурні типи, з`ясувати і вміти порівнювати основні концептуальні напрямки в етнології; ознайомити студентів із теоретичними засадами курсу, проблемами етногенезу в різних народів; закріпити навички використання етнологічних знань як засобу пізнання основних законів розвитку людства; сформувати у студентів загальнокультурний та історичний погляд на сутність етносу та процеси етногенезу, усвідомлення поняття про різноманітність та рівноцінність етнічних культур.

В) Бібліографія:

  • Кафарський В. І., Савчук Б. П. Етнологія: Навчальний посібник. – К., 2008.
  • Константинова С. С. Этнология: Учебное пособие. – М., 2005.
  • Культурная антропология. – СПб., 1996.
  • Культурная антропология: Учебное пособие / Под ред. Ю. Н. Емельянова, Н. Г. Скворцова. – СПб., 1996.
  • Леви-Стросс К. Структурная антропология. – М., 1983.
  • Лурье С. Историческая этнология. – М., 1998.
  • Орлова Э.А. Введение в социальную и культурную антропологию. – М., 1994.
  • Павленко В. М., Таглін С.О. Етнопсихологія. – К., 1999.
  • Садохин А.П., ГрушевицкаяТ.Г. Этнология. – М., 2000.
  • Этнография: Учебник / Под. ред. Ю.В. Бромлея и Г.Е. Маркова. – М., 1982. 

4. Обов’язкові чи вибіркові розділи програми навчання: Обов’язковий.

5. Викладацький склад: Аксьонова Наталя Володимирівна, канд. іст. наук, ст. викладач кафедри українознавства.

6. Тривалість: Кожний тиждень – 4 год., загалом за семестр – 108 год/ 3 кредити ESTC (лекції – 28 год., семінари – 14 год., самостійна робота – 66 год.).

7. Форми та методи навчання: Лекції, семінарські та практичні завдання, робота з першоджерелами, робота в Інтернет.

8. Оцінювання: Поточна оцінка знань студентів на семінарських заняттях, оцінка за виконання практичних завдань, індивідуального навчально-дослідного завдання, оцінка підсумкової письмової роботи.

9. Мова: Українська.